Nova vlada se mora opredeliti do ugotovljenih kršitev v policijskih postopkih obravnave beguncev

Meja Kolpa

V zadnjih tednih in mesecih opažamo izrazito eskalacijo ksenofobnega razpoloženja javnosti v odnosu do beguncev, kar si razlagamo z normalizacijo vsakodnevnega nestrpnega medijskega diskurza, njegovim razrastom in vedno intenzivnejšim načrtnim sejanjem strahu v režiji desnih strank in politično zlorabljenih medijev. Ksenobnost postaja naravno neproblematizirano stanje kolektivnega duha.

V senci intenzivnega širjenja nestrpnosti in sovražnega govora pa ostajajo zakrite zgodbe o številnih kršitvah človekovih pravic, navajamo le en primer. Pričakujemo, da bo notranje ministrstvo ustrezno reagiralo na poročilo Varuha človekovih pravic, ki je ob preverbi obravnave tujcev, kot so zapisali, na policijskih postajah v Črnomlju in Metliki »ugotovil pomanjkljivosti« v postopkih obravnave beguncev, saj osebne okoliščine vsakega posameznika, ki bi odpravile dvom, ali je imela oseba namero podati prošnjo za mednarodno zaščito oziroma ali jo je podala, večkrat sploh niso bile ugotavljane. Pričakovali bi analizo, kolikokrat se je to zgodilo. Poročilo Varuha je bilo spisano na podlagi obiska omenjenih policijskih postaj brez predhodne najave že v juniju tega leta – iz česar bi smeli sklepati, da bi nekdo lahko že preveril, ali se je v dveh mesecih od tega situacija spremenila na bolje. V njem je izražen sum izmikanja proceduram, po katerih bi begunci lahko podali prošnje za mednarodno zaščito, če tako želijo, s čimer so jim bile kršene pravice iz Zakona o mednarodni zaščiti. Naloga policistov bi bila, da jim zagotovijo ustrezne informacije o azilnih postopkih in v normalnih časovnih okvirjih obravnavajo tiste, ki bi prošnjo za azil želeli podati, a se to v veliko primerih ni zgodilo.

V Alternativni akademiji smo ogorčeni nad brezbrižnostjo prvega odgovora notranjega ministrstva glede policijskih postopkov nad predlogom Urada varuha in možnostjo uveljavljanja pravnega varstva tujcev, po katerem predlagajo pridobitev izjav o nameri podati prošnjo za mednarodno zaščito v Sloveniji in ustreznem evidentiranju. V množičnih medijih smo zasledili, da je policija v njem nonšalantno zagotovila, kako pri izvajanju postopkov v celoti upošteva pravice tujcev, vključno s pravico dostopa do mednarodne zaščite, s čimer pa se Urad varuhinje ne strinja in izpostavlja, da se mora policija resneje opredeliti do naštetih pomislekov, zaradi česar so ta teden znova posredovali dopis na ministrstvo za notranje zadeve.

Nimamo razlogov, da bi podvomili v stališče Varuha, zato pozivamo, da nova vlada Republike Slovenije po konstituiranju nemudoma zavzame prepoznavno stališče do omenjenih pomislekov, ki kažejo na resne kršitev človekovih pravic v policijskih postopkih, kar bi moralo zanimati tudi mednarodno skupnost. Podobno velja za odpravo in revizijo novele Zakona o tujcih, ki škandalozno posega v pravice prosilcev za azil in še dodatno slabša položaj beguncev v Sloveniji.

Če se to ne bo zgodilo, bo nova vlada pokazala, da peterček levosredinskih strank s svojim kolektivnimi zavračanjem koalicijskega sodelovanja z Janšo zaradi njegove umazane retorike strahu in ksenofobije dejansko ni mislil resno.

Oddajte komentar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

Komentirate prijavljeni s svojim WordPress.com računom. Odjava /  Spremeni )

Facebook photo

Komentirate prijavljeni s svojim Facebook računom. Odjava /  Spremeni )

Connecting to %s